Gülesevdam
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Okul oncesi egitimde oynanan oyunlar

Okul oncesi egitimde oynanan oyunlar Empty Okul oncesi egitimde oynanan oyunlar

Mesaj tarafından gülesevdam Cuma 23 Ekim 2009, 10:45

KURT BABA
çocuklardan bir tanesi kurt olur.Diğer çocuklar halka biçimlerinde hazır bulunurlar. kurt halkanın içine girer, diğer çocuklar da şarkı söyelyerek dönmeye başlar. şarkı bittiği zaman kurt çocukları kovalamaya başlar. yakalanan çocuk kurt olur.
ormanda gezer iken kurt babaya rastlar iken
kurt baba kurt baba ne yapıyorsun?
yemeğimi yiyorum
kurt baba kurt baba ne yapıyorsun?
dişlerimi fırçalıyorum
kurt baba kurt baba ne yapıyorsun
sizleri yemeğe geliyorummmmmmmmm.

meyveleri tanima oyunu
Tutum ve yatırım haftasında uygulanabilecek bir oyun..
Bir tabağa mevsim meyveleri konur
(çiğ yenebilecek meyve, sebze, yemiş gibi) çocuğun gözleri bağlanır. Çocuktan dokunarak, koklayarak yada tadarak yiyeceklerin birini
yada birkaçını tanıyıp adını söylemesi istenir.
Sonuç olarak; çocuğun dokunma, tatma duygusu ve gelişir...

AVCI ADAM
Bir Lider Seçilir. Bu Lider, Herhangi Bir Yöne Doğru Yürür Ve " Kim Benimle Ördek ( Ayı,Tilki, Geyik ) Avlamaya Gelir ?" Der. Bütün Çocuklar Arkasına Dizilir Ve Aynı Şekilde Lider (Avcıyı) İzlerler. Avcı Dönüp Hepsini Görünce Silahını Onlara Çevirir Ve " Bumm " Der. Bunun Üzerine Ayaktaki Çocuklar Koşarak Kendi Yerlerine Otururlar. Kim Yerine Önce Oturmuşsa Bir Dahaki Sefere O Lider ( Avcı ) Olur.

Acı-Tatlı Oyunu
Çocuklar Sıra Biçiminde Yan Yana Dizilirler. Öğretmen Karşılarına Geçer, Acı, Ekşi, Tatlı Vb. Tat Bildiren Sözcükleri Söyler.
Acı Denilince, Çocuklar Hep Birlikte, Ağızlarını Açıp Elleriyle Ağızlarını Yelpazeleyerek, Ağızlarının Acıdan Yandığını Belirtmeye Çalışırlar.
Ekşi Denilince, Yüzlerini Buruşturup Ekşi Yemişler Gibi Mimikler Yaparlar. Tatlı Denilince, Tatlı Yemiş Gibi Damak Şaklatıp Gülümserler.

ADINI SÖYLE
Öğrenciler on kişiden az olmamak üzere bir halka oluştururlar.Oyun yöneticisi oyunculardan birine bir eşya verir Bu arada İ harfi ile başlayan bir il adı söyle der ve çocuklar İ harfi ile başlayan meyve adını düşünürken eşyayı da yanındaki öğrenciye vermek zorundadırlar.Eşya ,elden ele dolaşıp tekrar aynı öğrenciye gelene kadar meyve adı söylenmiş olmalıdır.Aksi halde oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.

AYAKKABI KİMİN
Çocuklar halka şeklinde otururlar.Herkes ayakkabısını çıkarıp halkanın ortasına koyar.Bir ebe seçilir.Ebe öğretmenin seçtiği bir ayakkabıyı alır.Ve sahibini bulmaya çalışır.Tüm ayakkabıların sahibi bulunana kadar oyun devam eder

AH BENİM TURNAM
Ah benim turnam
Yeşil başlı turnam
Otur dersem oturur
Kalk dersem kalkar Yandaki sözlere uygun devinimler yapılır.
Büzül desem büzülür en sonunda çapraz biçimde kolkola girilerek
Süzül dersem süzülür dans edilir.
Ellerimizle şap şap
Ayaklarımızla rap rap
Bir sağa bir sola
Dans edelim kol kola

ASLANIN KUYRUĞU
Öğrenciler oyun alanına dizilirler tahtaya kuyruksuz bir aslan çizilir öğrenciler arasından sayışmayla bir öğrenci seçilir ve gözleri bağlanır gözleri bağlanan öğrenciyi diğer öğrenciler alkışlarıyla yönlendirirler gözleri bağlı öğrenci aslanın kuyruğunu doğru biçimde çizerse başarılı
sayılır oyuna bir başka öğrenciyle aynı şekilde devam edilir.

AMBARA VURDUM BIR TEKME
Çocuklar El Ele Tutuşup Bir Halka Oluştururlar. Aşağıdaki Sözlerle Şarkı Söylerken, Bir Yandan Sağa Yada Sola Dönerler, Bir Yandan Da Şarkının Sözlerine Uygun Devinimler Yaparlar.
Ambara Vurdum Bir Tekme ( Bir Tekme )
Ambarın Kapısı Açıldı ( Açıldı )
İnci De Boncuk Saçıldı ( Saçıldı )
Limonu Da Böyle Keserler ( Keserler )
Suyunu Da Böyle Sıkarlar ( Sıkarlar )
Çamaşırı Böyle Yıkarlar ( Yıkarlar )
Suyunu Da Böyle Sıkarlar ( Sıkarlar )
Ütüyü De Böyle Yaparlar ( Yaparlar )
Saçımı Da Böyle Örerler ( Örerler )
Vb. Sözlerle Oyun Sürdürülür…

Asiye As
Çocuklar El Ele Tutuşarak Bir Halka Oluştururlar. Bir Yandan Aşağıdaki Sözleri Ezgisiyle Söylerken, Bir Yandan Da Sağa Yada Sola Doğru Yürüyerek Dönerler. Yürüme Ve Şarkı Temposu Gitgide Hızlanır, Çocuklar Koşmaya Başlarlar. Şarkının Üçüncü, Dördüncü Söylenişinin Bitiminde Ellerini Bırakarak Birdenbire Yere Çömelirler. Çömelirken Yere Düşen Çocuk Yanmış Olur.
Asiye As
Altın Tas
Ayağıma Basma
Tahtaya Bas
Tahta Çürük
Çivi Tutmaz
Asiye Büyük
Kin Tutmaz

AVUCTAKI ESYAYI BUL
Çocuklar karşılıklı iki gruba ayrılırlar. Öğretmen gruptaki çocuklardan birine avuç içine sığacak bir şey verir. Oyuncular bunu yanlarındakine aktarırlar.
Karşıdaki grup lideri eşyanın kimin avucunda olduğuna karar verirse o kişinin elini kaldırmasını ister. Bulamazsa yerine başka elini kaldırmasını ister. Bulamazsa yerine başka biri geçer.
Her yanlışta o gruba bir fena puan alan gurup oyunu kazanır.

AYNA OYUNU
Bir çocuk ayna olur, diğer bir çocuk da karşısına geçer giyinir. Çeşitli süslenme taklitleri yapar, aynanın vazifesi, çocuğun her yaptığını aynen taklit etmektir, Güldürücü hareketler daha hoşa gider. Bütün çocuklar da ayna farzedilerek her çocuğun harekete katılması sağlanabilir.
gülesevdam
gülesevdam
Admin

- Similar topics